Košík

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O AKRYLOVÉ KOBERCE

akryl

Tipy na údržbu akrylových koberců s vysokým vlasem

 • Zakoupením kusového koberce, který je vyroben ze 100% akrylu, získáte koberec nenáročný na údržbu a moderní doplněk splňující veškerá kritéria pro kvalitu a moderní vzhled Vašeho interiéru. Na následujících řádcích Vám prozradíme několik praktických tipů, které Vám usnadní péči o Váš akrylový kusový koberec. 
Základní pravidla pro údržbu koberců ze 100% akrylu
 • Nezalekněte se, když bude nový koberec 2 - 3 měsíce po jeho zakoupení pouštět vlas. Tento jev má za následek poslední fáze výroby kusového koberce, kdy se sestříhává výška vlasu a rozhodně není vadou. Používáte-li koberec běžným způsobem a dodržujete-li správné způsoby údržby, po cca dvou měsících pouštění vlasu samovolně přestane.

 • Akrylový koberec bude mít dlouhou životnost za předpokladu, je-li položen na ploché, rovné a suché podložce.

 • Vysávání akrylového koberce provádějte vždy po směru vlasu a vyvarujte se používání rotačních kartáčů.

 • Koberec zbytečně nezatěžujte bodově. Neumisťujte na něj velmi těžké kusy nábytku.

 • Neodkládejte přímo na koberec nádoby s hlínou nebo s tekutinami. Uvolňující se vlhkost a nedostatek vzduchu může mít za následek poškození akrylového koberce.

Odstraňování skvrn a nečistot

 • Pokud nastane problém a podaří se vám koberec znečistit, snažte se reagovat v klidu a okamžitě. Čím déle budete otálet, tím více riskujete, že materiál nečistoty absorbuje.

 • Pro odsátí nečistot využijte savé utěrky, kterou zatižte. Nikdy akrylový koberec netřete!

 • Před započetím čištění zkontrolujte pravost barvy vlasu v místech, která nejsou vidět.

 • Odstraňovač skvrn nanášejte na hadřík, který nepouští chlup. Při čištění pracujte vždy od okraje skvrny do jejího středu - nedojde tak k rozšíření skvrny.

 • Skvrny bílkovinného a mastného původu můžete odstranit za využití čistícího benzínu, methanolu nebo alkoholu.

 • Žvýkačku přilepenou na koberec nejprve vytvrďte využitím zmrazovacího spreje. Zmrazenou hmotu dále rozmělněte kladívkem a zbytky vykartáčujte a vysajte.

 • Pokud máte na koberci ukáplý vosk ze svíčky, nechejte jej vytvrdnout a poté jej rukou opatrně rozpusťte. Pro odstranění zbylého vosku využijte pijáku a žehličky. Vosk odstraňujte velmi opatrně a dbejte na nízké rozpálení žehličky.

 • Akrylové ručně tuftované kusové koberce nesmíte v žádném případě prát v pračce. V případě, že tyto kvalitní koberce vyperete, s velkou pravděpodobností dojde k poškození povrchové úpravy spodní strany, která je vyrobena z bavlny a speciálního lepidla na bázi přírodního kaučuku. Dojde-li ke kontaktu kobercoviny s vodou, je velká pravděpodobnost zplstnatění.

 • Pokud dojde ke značnému znečištění, doporučujeme zvážení přenechání vyčistění skvrny profesionální chemické čistírně.


 

 

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O PLYŠOVÉ KOBERCE plyšový koberec

 • Nepokládejte těžký nábytek na koberec, aby se předešlo poškození vláken. Pokud jinak nelze, snažte se koberec čas od času přestěhovat nebo zatížit jeho jinou část, kvůli velkému kontrastu mezi zatíženou a nezatíženou částí.

 • Nevystavujte koberec přímému slunečnímu záření, aby se předešlo vyblednutí barev vláken.

 • Berte prosím na vědomí, že vyšší vlas koberce zachytává nečistoty snadněji, a proto je nutné jej častěji prát (doporučeno alespoň 1x za měsíc), vysávat a vyčesávat. 

 • Při vysávání koberce se soustřeďte na jedno místo. Teprve až je místo čisté, vysávejte další části koberce.

 • Neumisťujte koberec na příliš frekventovaná místa. Pokud jinak nelze, opatrně vysávejte koberec nejméně 2x týdně.

 • Mokré skvrny na koberci neprodleně vysušte papírovými utěrkami. V žádném případě netřete hadříkem ani papíry po koberci. Mohlo by dojít k nevratnému poškození koberce.

 • Skvrny můžete čistit také vhodnými čistícími prostředky. Doporučujeme např. použít Vanish šampón na koberce nebo Vanish Oxi Action Powerspray.

 • Nepoužívejte syntetické nebo jiné agresivní přípravky na čištění koberce.

 • Plyšové koberce, u kterých je to uvedeno, je možné prát v pračce na 30 °C, přičemž je důležité koberce před praním vyklepat (zbavit nečistot), vykartáčovat a stejný proces opakovat po vyprání.

 

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O SHAGGY KOBERCE A KOBERCE S VYSOKÝM VLASEMshaggy puffy

Údržba a čištění je náročnější. Je to způsobeno délkou vlasu koberce, kdy je mnohdy obtížné dostat nečistoty až z hloubky koberce. Stejně jako u všech dalších typů koberců, i u shaggy koberců je důležitá pravidelná údržba. 

 • Ta spočívá v pravidelném suchém vysávání koberce, ideální frekvence je 2x týdně. Výjimku tvoří koberce kolekce Rabbit, kde je doporučeno vysávat 1x týdně. 

 • Vysavač by měl mít dostatečně vysoký sací výkon, abychom vysáli nečistoty i z hloubky koberce.

 • U koberců s dlouhým vlasem není vhodné používat rotační kartáče, protože by mohlo dojít k nevratnému poškození nebo vytržení vláken koberce.

 • Mnohem vyšší účinnosti při suchém vysávání dosáhneme, pokud místo klasické široké kobercové hlavice použijeme užší nástavec na čalounění, kterým se snadněji dostaneme k nečistotám mezi vlákny koberce. Tento způsob je sice časově a fyzicky náročnější, ale vzhledem k menším rozměrům většiny shaggy koberců se dá zvládnout.

 • Vysávaní by mělo probíhat ve všech směrech (alespoň do kříže). Spoustu nečistot, které nevysajeme v jednom směru, dostaneme pryč z koberce ve směru jiném.

 • Pokud je v koberci více nečistot a koberec je menších rozměrů, můžeme spoustu nečistot dostat pryč docela jednoduchým způsobem tím, že koberec ve dvou lidech ve venkovních prostoru vytřepeme a následně zbylé nečistoty vysajeme vysavačem.

U shaggy koberců z mikrovlákna je díky použitému materiálu údržba ještě náročnější. Je potřeba nepodcenit údržbu a péči. Pokud koberec začne jevit známky plstnatění, zejména na hodně zatěžovaných místech, je potřeba ho i pročesat.

Hloubkové čištění pak nechte na odbornících přibližně tak často, jako u běžných koberců, tzn. v horizontu dvou let.  


  

JAK DOSÁHNOUT LEPŠÍ FIXACE KOBERCE NA PODLAZE protiskluzová podložka

 • Abyste dosáhli co pokud možná nejlepší fixace Vašeho nového koberce k podlaze, doporučujeme pod rozměrově menší koberce použít protiskluzovou podložku, případně oboustrannou lepící pásku na koberce. 

  

 • Protiskluzová podložka pod koberec brání klouzání koberců na hladkém nebo kluzkém povrchu, zajišťuje lepší tepelně-izolační vlastnosti než by měl samotný koberec a tlumí zvuk kroků.

 • Oboustranně lepící kobercové pásky jsou určeny na podlepování koberců, podlahových krytin, PVC a dalším aplikacím (s přihlédnutím ke konkrétnímu typu použité pásky). Oboustranné samolepící pásky doporučujeme použít zejména u metrážových koberců menších rozměrů. Podlepení koberce provádějte v nejvíce exponovaných místech, tzn. spodní části rohů a na okrajích koberce. Použitím pásky zabráníte klouzání koberce po hladké podlaze. 

 

 

JAK SPRÁVNĚ LEPIT SAMOLEPKY NA ZEĎ


FOTONÁVOD jak správně lepit samolepky s přenosovou folií

samolepky disney auta

Lepení samolepky je snadná a zábavná věc. Stačí málo a všední prostory dostanou nový a osobitý šmrnc. Přesto je však potřeba dodržovat doporučené postupy.

UPOZORŇUJEME, že ne každá stěna je pro lepení samolepek vhodná, samolepky nejsou určeny pro příliš hrubé, čerstvě natřené, vlhké nebo latexové povrchy. Nově natřené zdi musí minimálně tři týdny vyschnout. Pokud stěna při kontaktu s látkou barví (nátěr je nekvalitní a na stěně je stále poprašek barvy), není vhodná k lepení samolepky. Také se vyhněte lepení na zdi s omyvatelným nátěrem. Pro lepení samolepek na stěny je důležitý pevný a soudržný podklad a to pro jistotu i ve spodnějších vrstvách. Vhodné je před malbou povrch penetrovat. 

U větších sad samolepek, doporučujeme provést 24 hodinový test pouze s jednou nálepkou ze sady!


1) PŘÍPRAVA SAMOLEPKY PŘED LEPENÍM

 • Samolepky, které prodáváme, jsou přímo určeny k lepení na zeď a jiné hladké povrchy (nábytek, dveře, obklady…). Součástí každého balení je návod, jak nalepit samolepky na zeď. 

 • Po rozbalení samolepky z role je potřeba ji rozmotat a nechat odpočinout na rovné ploše tak, aby se samolepka vyrovnala, nebyla vlnitá a dosáhla pokojové teploty. V opačném případě hrozí, že by se mohla od zdi z důvodu nesprávné aplikace odlepit! Tento postup je bezpodmínečně nutný dodržet hlavně u rozměrově větších samolepek, které se transportují v rolích.


2) PŘÍPRAVA POVRCHU ZDI

 • Před nalepením je potřeba zeď zbavit nečistot a prachu. Případné nerovnosti začistit smirkovým papírem. Potom očistit hadříkem, může být i vlhčený, aby lépe na sebe navázal prach. 

 • Pokud se tyto nečistoty a prach dostanou na lepicí stranu samolepky, přestává správně lepit. Věnujte proto prosím pozornost v jakém prostředí samolepku nejen lepíte, ale i skladujete.


3) VYMĚŘENÍ MÍSTA PRO SAMOLEPKU

 • Po očištění zdi zkuste přiložit samolepku na místo, kde ji chcete nalepit. Doporučujeme přilepit samolepku ke zdi pomocí malířské pásky a z dálky zkontrolovat, zda je rovně a na správném místě. Toto se týká hlavně rozměrově větších samolepek. Podle složitosti motivu můžeme samolepku nalepit jako celek, popřípadě rozstříhat a lepit po částech.


4) LEPENÍ SAMOLEPKY NA ZEĎ

 • Když je samolepka na správném místě, začíná nejdůležitější část - lepení. U rozměrově větších samolepek doporučujeme při lepení asistenci dvou osob.
  Samolepky na zeď se vždy lepí od shora dolů (podobně jako tapety). Malé motivy můžete nalepit tak, že sundáte rovnou celou fólii a samolepku nalepíte. Velké samolepky je vhodné lepit podobně jako samolepicí tapety. Tedy odlepit jen část krycí fólie a samolepku přichytit na zeď. Tímto způsobem postupujete až po úplné nalepení celé samolepky na zeď.
  Pozor na to, aby se samolepka při lepení nepokrčila, pak se na sebe kousky přilepí a zmáčknou. Samolepka se pak velmi špatně vyhlazuje, většinou už nebude nikdy tak rovná.

 • Pokud se Vám stane, že někde vznikne bublinka, je několik možností, jak ji odstranit. Buď samolepku pomalu odlepit až nad část s bublinkou a znovu přilepit tak, aby bublinka nevznikla nebo již nalepenou samolepku uhladit směrem od bublinky ven hladítkem na tapety nebo jinou podobnou pomůckou, kterou doma najdete. U velkých bublin je rozhodně lepší první postup. Pokud jsou bublinky malé, stačí je uhladit až po aplikaci celé samolepky, popř. opatrně propíchnout špendlíkem a vyhladit.

 • Po nalepení samolepku důkladně uhlaďte suchým hadříkem, aby dokonale přilnula k podkladu celou svou plochou, nezapomeňte i na okraje samolepky. Pokud tak neučiníte, může se stát, že se okraje samolepky začnou odchlipovat!

 • U samolepek s transportní (průsvitnou) folií je potřeba nejdříve tuto fólii důkladně přitlačit k samolepce. Poté sejměte podkladový papír a přiložte samolepku na zeď do požadované polohy. Důkladně vyhlaďte. Teprve potom odstraňte transportní fólii.
  Mějte prosím na paměti, že sluníčko a světlo mohou zvýraznit chyby lepení a nerovnosti na zdi.


   

JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PO ZAKOUPENÍ A NÁSLEDNÉM POUŽÍVÁNÍ POSTELEpostel z masivu

 • Zkontrolujte prosím zakoupený nábytek a všechny jeho součásti ihned po vybalení - před montáží. Po složení nábytku nebo jeho dílů již není možné uplatnit případnou reklamaci, která se týká poškození součástí, jenž mohla vzniknout v průběhu montáže.

 • Nábytek používejte vždy pro takové účely, pro které je vhodný.

 • Náklady spojené s reklamací nebo opravou takového dílu nábytku, který je poškozen vinou nevhodného zacházení nebo manipulace s nábytkem, si v plné výši hradí kupující. 

 • Nábytek musí stát na vodorovném podkladu pro rovnoměrné zatížení všech jeho součástí.

 • Nábytek je vhodné používat pouze v prostředí suchém a teplém, a to při pokojových teplotách v rozmezí od 15 do 30 °C.

 

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O MATRACE

Zakoupili jste si vysněnou matraci a chtěli byste, aby co nejdéle vydržela? Přečtěte si následující kroky a zajistěte co největší dlouhodobý komfort a nejdelší životnost matrace. 

Abychom předešli poškození matrací během přepravy, využíváme technologii komprimování (stočení matrace do role). Po převzetí je nutné matraci z role ihned vybalit. Následně je důležité matraci nechat 72 hodin po rozbalení zregenerovat. Tato doba je určená pro navrácení matrace do jejího původního stavu. V průběhu této doby se nedoporučuje na matraci spát. 

matrace
 • Otáčení: Matraci při spánku zatěžujeme nerovnoměrně. To způsobuje, že v některých místech je matrace více deformována než na jiných. Pravidelným otáčením (v obou osách) docílíte rovnoměrnějšího deformování a tím i razantního prodloužení životnosti. Navíc má matrace příležitost vyvětrat a vyschnout, což omezuje vznik plísní a množení roztočů.

 • Vysávání: Při každé výměně ložního prádla byste měli matraci pořádně vysát. Nejen se tak zbavíte usazeného prachu, ale také matrací protáhnete čerstvý vzduch. 

 • Chrániče matrace: Používání chráničů matrace není jen výsadou dětí. I veliká část dospělé populace je ráda využívá. Většinu chráničů totiž lze prát (na rozdíl od potahů matrace) na vysoké teploty, čímž zahubíte většinu bakterií a mikroorganismů. Chrániče také zabraňují vsakování tekutin (od potu až po víno či kávu) přímo do matrace, čímž ji chrání od vlhkosti a skvrn.

 • Větrání: Ačkoliv se to nezdá, tak i obyčejné větrání může pomoci prodloužit životnost matrace. Matraci ihned po probuzení nezastýlejte. Nechte ji alespoň hodinu odkrytou, ať může pot nashromážděný přes noc vyvětrat. V kombinaci s vyvětranou místností bude matrace každý den dostávat dávku čerstvého vzduchu a nebudou se v ní hromadit roztoči a plísně. 

 • Rošt: Rošt a matrace k sobě neodmyslitelně patří. Vybírejte takový rošt, který bude matraci doplňovat. Dobrý rošt nebude sloužit jen jako podpora, ale bude také pružný, čímž odlehčí tlaky uvnitř matrace. Nikdy nenechávejte matraci na zemi nebo plné desce. Znemožňujete tak matraci dýchat zespodu.

VRZÁNÍ DŘEVĚNÝCH POSTELÍ

Vrzání postele je velmi nepříjemné, ale u dřevěných postelí se jedná o běžný jev, který způsobuje vzdušná vlhkost, teplota a i to, jak dřevo časem "pracuje" a mění své vlastnosti. Navíc se objevuje u postelí všech cenových kategorií a různých druhů dřevin. Naštěstí lze vrzání ve většině případů snadno vyřešit. Je potřeba lokalizovat místo vrzání a lokálně jej řešit. Většinou je to způsobené nějakou drobností. Spoje v místě vrzání ještě zkontrolujte a volné dotáhněte. Vrzání může způsobovat i jen nedotažený šroub. Pokud dotažení nepomůže, tak spoj rozdělejte, promažte například voskem nebo silikonovým olejem a znovu pevně utáhněte. Často také vrže pohybující se rošt, který není připevněný. Ideální je přimontovat všechny laťky nebo dřevo pod ním promazat (opět voskem nebo silikonovým olejem) či podložit kusem látky. 

Pokud nic nepomůže, tak zkontrolujte uložení postele na podlaze. Je možné, že je křivá podlaha a postel je kvůli tomu lehce zkroucená. 

ŽLOUTNUTÍ MASIVNÍHO BÍLÉHO NÁBYTKU

Bílý nábytek je velice oblíbená volba pro univerzální použití ve všech stylech domácnosti. U masivního nábytku se ale bohužel vlivem přirozených vlivů (oxidace vzduchem, působení tepla, UV záření a vlhkosti) může stát, že časem začne nábytek žloutnout. 


Ideální je žloutnutí předcházet nebo jej alespoň oddálit.

 • Umístění: Nábytek nenechávejte v temných koutech, na přímém slunečním světle, u radiátorů nebo ve vlhkých prostorech. Všechny tyto faktory urychlují žloutnutí nábytku. Bílý nátěr je také hodně háklivý na cigaretový kouř. 

 • Ochranné nátěry: Žloutnutí můžete zamezit pravidelným natíráním ochrannými nátěry. Na trhu je spousta produktů na bázi olejů, vosku nebo i jejich kombinací. Mezi nejoblíbenější patří tvrdé voskové oleje, které jsou populární pro snadné nanášení a dlouhotrvající efekt.

 • "Babské rady": Pokud již ke žloutnutí došlo, můžete využít nespočet "babských rad", které na internetu najdete. Nám se osvědčilo smíchat bílý vinný ocet s vodou (poměr 1:2) a nábytek otírat neabrazivní houbičkou tímto roztokem. Nezapomeňte ale po očištění roztok pořádně omýt, nábytek osušit a hlavně natřít ochranným nátěrem. 

 • Nový nátěr: Pokud už nic nepomůže a nábytek je stále zažloutlý, tak již problém vyřeší pouze nový nátěr barvy. Starý zažloutlý nátěr tedy musíte brusným papírem vyhladit, odmastit, omýt a natřít novou bílou vrstvou.